Niepełnosprawność bez przeszkód

3 negatywne postawy niepełnosprawnego na rozmowie kwalifikacyjnej

7 września 2016

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej niezwykle ważne jest nie tylko to co mówimy, ale również to – jak mówimy. Mowa naszego ciała, nasz tembr głosu, zachowanie – to wszystko mówi naszemu rozmówcy o tym, jacy jesteśmy i wpływa na podjęcie decyzji o zatrudnieniu. O błędy nie trudno. Osoby niepełnosprawne, mają szczególną tendencje do trzech z nich – uległości, apatii bądź agresji.

Uległość

Postawa zwana również „przepraszam, że żyję”. Charakterystyczna dla osób z niską samooceną – często powodowaną właśnie niepełnosprawnością. Osoby takie nie potrafią podczas rozmowy kwalifikacyjnej zaprezentować swoich mocnych stron, a strategię uzyskania pracy opierają bardziej na proszącej postawie i próbie wywołania litości w rozmówcy. Niestety, taka postawa nie działa, bo pracodawca bądź rekruter myśli przede wszystkim kategorią zysku, jaki może wypracować dla niego pracownik. W jego interesie leży zatem zatrudnienie efektywnej i kompetentnej osoby (a tych cech u osoby nadmiernie uległej często nie widać).

Co może pomóc w przezwyciężeniu tej postawy? Gruntowne przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej obejmujące autoprezentację, uwzględniającą własne sukcesy i mocne strony.

Apatia

Pojawia się najczęściej u osób, które szukają pracy już od dłuższego czasu i mimo chodzenia na spotkania rekrutacyjne, nie dostają odpowiednich propozycji. Objawia się spadkiem zaangażowania w cały proces rekrutacyjny (brak przygotowania do spotkania, zarówno w zakresie merytorycznym jak i nawet własnego wyglądu), spadkiem energii podczas rozmowy kwalifikacyjnej i brakiem wiary we własne możliwości, co przekłada się na gorszą autoprezentację. Apatię widać nawet w mowie ciała (spuszczone ramiona i głowa, wolny krok, ciche odpowiadanie na pytania, brak utrzymywania kontaktu wzrokowego). Kandydat wydaje się nieobecny, niezainteresowany, mało dynamiczny, powolny a niekiedy nawet leniwy.

Zaangażowanie to jedna z najbardziej pożądanych przez pracodawców cech u pracowników. Wskazywane w niemalże połowie ogłoszeń rekrutacyjnych jest cenniejsze, niż wiele nawet twardych cech. Dlaczego? Bo zaangażowanego pracownika można nauczyć wszystkiego. A niezaangażowany, nawet jeśli będzie świetnie wyszkolony, i tak będzie pracował źle. Jeśli będziesz wyglądał na niezaangażowanego na spotkaniu, to pracy nie dostaniesz na 100%.

Agresja

Charakterystyczna dla osób nie do końca pogodzonych ze swoją niepełnosprawnością, które mają w sobie dużo goryczy, żalu i smutku. Najczęściej pojawia się u osób z nabytą niepełnosprawnością (np. na wskutek wypadku). W sytuacji rozmowy kwalifikacyjnej objawia się agresywnym, atakującym zachowaniem wobec rozmówcy i często roszczeniową postawą. Takie osoby często zachowują się tak, jakby z góry zakładały, że nie będą traktowane w procesie rekrutacji w sposób fair. Agresja może być też skierowana na inne obszary (narzekanie na rynek pracy, sytuacje społeczną).

Niezależnie od przedmiotu agresji, takie osoby nie są chętnie widziane w pracy – przede wszystkim dlatego, że demotywują innych a agresja może również źle wpływać na kontrahentów i klientów firmy.

Każdą z tych postaw jest trudno u samego siebie zauważyć  – dlatego lepiej przećwiczyć rozmowę kwalifikacyjną przed lustrem bądź z zaprzyjaźnioną osobą – może to nam pomóc uniknąć źle odbieranego zachowania na rozmowie kwalifikacyjnej.