Niepełnosprawność bez przeszkód

Czy potrzebuję portfolio?

26 sierpnia 2016

Współczesny proces rekrutacyjny opiera się nie tylko na przedstawieniu pracodawcy CV. Możesz podnieść swoje szanse w procesie rekrutacyjnym poprzez wzbogacenie swojej aplikacji o portfolio. Kiedy je stworzyć i jak to zrobić?

Kiedy potrzebujesz portfolio?

Wtedy, kiedy możesz za jego pomocą pokazać co potrafisz i przekonać do siebie rekrutera. Standardowo, portfolio jest domeną grafików, fotografów i artystów – czyli osób, które tworzą jakieś dzieła i mogą je – poprzez portfolio – pokazać. Portfolio można jednak wykorzystać w innych zawodach – od project managera, przez programistę, managera HR, po sprzedawcę.

Portfolio służy temu, by pokazać swoje kompetencje, dokonania i umiejętności. Możesz w nim opisać najważniejsze projekty, jakie realizowałeś, klientów, czy pochwalić się dokonaniami.

Kiedy stworzyć portfolio?

Wtedy, kiedy masz już się czym pochwalić. Nie ma sensu budowanie portfolio mając zaledwie za sobą rok doświadczenia zawodowego – nie będziesz jeszcze mieć co w takim portfolio umieścić (wyjątkiem są prace twórcze typu grafik, koder, fotograf). Jeśli jednak w ramach jednej pracy zawodowej przeprowadziłeś kilka projektów, bądź masz na koncie kilka firm, z którymi współpracowałeś to zdecydowanie możesz już zacząć budować portfolio.

Jak stworzyć portfolio?

Możliwości w tym zakresie masz mnóstwo – od założenia własne strony internetowej (co wymaga jednak nieco umiejętności technicznych) po skorzystanie z różnorodnych aplikacji i narzędzi. Portfolio możesz umieścić w ramach jednego z serwisów, który jest do tego przeznaczony (np. Behance czy Coroflot). Wiele serwisów jest bezpłatnych a znaleźć je można poprzez wyszukiwarkę. Warto doprecyzować wtedy pytanie, wskazując dla kogo przeznaczony ma być serwis umożliwiający umieszczenie portfolio (np. portfolio grafik, copywriter czy project manager). Portfolio możesz też zrobić na zasadzie prezentacji – np. w programie Prezi (który pozwala na wysłanie linku do prezentacji jak również pobranie jej w formie pdf czy w programie Microsoft Sway. Takie portfolio łatwo wysłać – czy to w formie pliku czy linku do pliku umieszczonego w chmurze.

Portfolio buduje się w oparciu o strukturę:

Problem – Rozwiązanie – Efekty

Za każdym zatem razem zastanów się:

  • Jaka była sytuacja kiedy zająłeś się zadaniem – czego oczekiwał klient, czy firmie zależało na pozyskaniu nowych kluczowych klientów, czy Twoim zdaniem było stworzenie systemu, który miał spełnić określone zadania,
  • Co zrobiłeś (zarówno ty jak i Twój zespół) – np. pozyskałem 3 duże firmy do współpracy, przygotowałem strategię wdrożenia opartą o takie rozwiązania jak…,
  • Jaki był tego efekt – np. dwóch z tych klientów jest z firmą do tej pory, wdrożenie podniosło efektywność pracy zespołu o 20% itd.

Korzyści  z posiadania portfolio przez osoby niepełnosprawne

Choć portfolio może zrobić każdy, dla osoby niepełnosprawnej niesie ze sobą dodatkowe korzyści:

  • Podkreśla skuteczność kandydata – co często jest przedmiotem obaw pracodawców),
  • Pokazuje jego umiejętności szerzej niż CV – co sprawia, że kandydat może się wyróżnić na tle innych kandydatów, a ponieważ nadal mało osób przesyła portfolia, to tym bardziej pomaga wybić się spośród innych osób,
  • Odwraca uwagę od ewentualnych „dziur w CV” – których osoby niepełnosprawne mogą mieć więcej (gdyż są mniej chętnie zatrudniane).