Niepełnosprawność bez przeszkód

Jak wybrać dobre praktyki przy niepełnosprawności

8 lipca 2016

Wakacje to czas, w którym wielu młodych ludzi zdobywa pierwsze szlify zawodowe. Nie powinno omijać to również osób niepełnosprawnyOsoby niepełnosprawne na polskim rynku pracyW 2011 roku w Polsce żyło 4,7 mln osób niepełnosprawnych. Stopa bezrobocia wśród nich wynosiła 19,2%ch. Czy warto iść na praktyki, a jeśli tak, to jak je wybrać będąc osobą niepełnosprawną?

Wprawdzie ostatnie analizy rynku pracy (raport „Rynek pracy 2.0”- PWC) mówią o tym, że młodzież nie chce praktykować w wakacje (52% woli praktyki w trakcie roku akademickiego), nadal wielu pracodawców ma czas na to, by się zająć praktykantami właśnie w tym okresie. Brak szkoły i dodatkowych zajęć ułatwia też studentom pełne zaangażowanie się w praktyki – wakacje to naprawdę niezły czas na to, by zacząć!

Ofert praktyk i staży nadal – mimo już trwającego „sezonu na praktykantów” jest sporo. Jakie korzyści praktyki dają osobie niepełnosprawnej? Podstawowe plusy, wynikające z praktyk to:

 • zdobycie doświadczenia,
 • nowego punktu w CV,
 • poznanie własnych słabych i mocnych stron,
 • rozpoznanie tego, co się lubi robić i w czym się jest dobrym.

Dla osoby niepełnosprawnej, to również szereg dodatkowych korzyści:

Jak wybrać odpowiednie praktyki?

 • Zapoznaj się dokładnie z ofertą – jakie będziesz mieć zadania, czego możesz się nauczyć. Jeśli ogłoszenie jest enigmatyczne i mało mówi
  o ofercie, to są spore szanse, że będziesz kserować i parzyć kawę.
 • Dowiedz się, czy będziesz mieć jednego opiekuna czy zajmować się będzie Tobą cała firma. Ta druga sytuacja tylko z pozoru jest bardziej korzystna – w praktyce często dochodzi do rozproszenia odpowiedzialności
  i praktykant jest pozostawiony sam sobie.
 • Jeśli potrzebujesz specjalnego dopasowania stanowiska pracy bądź nie możesz wykonywać określonych czynności, pamiętaj by napisać o tym od razu w mailu z CV – dzięki temu nie będziesz tracić czasu na rozmowy w miejscach, które nie będą mogły bądź nie będą chciały cię przyjąć.
 • Sprawdź opinie o praktykach – masz do tego kilka serwisów – Gowork, Linkedin, Facebook. Możesz też poszukać osoby, która miała praktyki
  w danej firmie i dopytać ją o to, jak było (zrobisz to, wpisując nazwę firmy w wyszukiwarkę LinkedIn czy Goldenline i sprawdzając, kto
  z wylistowanych osób ma wpisaną tę firmę jako praktykę. Potem pozostaje już jedynie prywatna wiadomość przez ten serwis lub wyszukanie tej osoby na Facebooku).

Praktyki poza miejscem zamieszkania – szansa na samodzielność  osoby niepełnosprawnej.

Na praktyki przyjmowani są nie tylko studenci, ale również absolwenci szkół średnich. Takie pomaturalne praktyki to szansa dla osób niepełnosprawnyOsoby niepełnosprawne na polskim rynku pracyW 2011 roku w Polsce żyło 4,7 mln osób niepełnosprawnych. Stopa bezrobocia wśród nich wynosiła 19,2%ch, które chciałyby spróbować się usamodzielnić. Choć to niełatwa decyzja – zwłaszcza dla rodziców, którzy boją się o swoje pociechy, to warto  rozważyć taką opcję. Najlepiej poszukać praktyk poza miejscem zamieszkania, w większej miejscowości. Dobrym wyborem jest jeden z ośrodków akademickich. W okresie wakacyjnym wiele mieszkań, w których w czasie roku akademickiego mieszkają studenci, stoi pustych. Takie mieszkanie można niekiedy wynająć nieco taniej niż  w trakcie roku akademickiego. Ponadto, spora część pracodawców decyduje się prowadzić płatne praktyki  i choć nie są to kwoty wysokie,  to z pewnością podreperują wakacyjny budżet. Wyjazd z rodzinnego domu i rozpoczęcie pracy w ramach praktyk może być nie lada wyzwaniem i szkołą życia, ale jest też przygotowaniem do przyszłej samodzielności.