Niepełnosprawność bez przeszkód

3 miejsca, gdzie niepełnosprawny może zostać biernym kandydatem do pracy

26 maja 2016

Aktywny czy bierny? Osoby niepełnosprawne, ze względu na większe trudności ze znalezieniem pracy nie powinny rezygnować z bycia aktywnymi kandydatami na rynku pracy, ale nie oznacza to, że nie warto pomyśleć również o tym, jak dać się znaleźć pracodawcy, który poszukuje pracownika o konkretnych kompetencjach. Jak zostać biernym kandydatem, którego pracodawca może znaleźć sam?

Aktywny kandydat to taki, który sam szuka pracy – wysyła CV, wyszukuje potencjalne firmy i sam wysyła do nich aplikację, chodzi na Targi Pracy i bezpośrednio dociera do firm. Taki kandydat to dla pracodawcy ułatwienie, bo daje jasny sygnał, że jest zainteresowany pracą.

Nie zawsze jednak to my znajdujemy pracę – niekiedy praca znajduje nas. Dzieje się tak wtedy, kiedy informacje o nas, naszym doświadczeniu oraz tym, że potencjalnie możemy być zainteresowani pracą bądź współpracą, trafią w ręce osoby, która poszukuje pracownika. Wtedy stajemy się kandydatem biernym, czyli taki, który sam nie szuka, a jednak zostaje znaleziony. Niestety, by tak się stało, nie wystarczy pobożne życzenie. Trzeba szczęściu (i potencjalnemu pracodawcy lub rekruterowi) nieco pomóc. W końcu gdzieś musi nas znaleźć. Jak to zrobić i jakie narzędzia warto wykorzystać?

LinkedIn – międzynarodowy serwis kariery

LinkedIn to serwis, który działa na cały świecie. Skupia profesjonalistów zainteresowanych rozwojem własnej kariery, ale co ważniejsze, skupia wielu rekruterów oraz firm doradztwa personalnego, szefów i przedstawicieli działów HR, którzy za pomocą tego serwisu szukają pracowników. Tworzenie profilu jest zupełnie bezpłatne, a dzięki temu, pozwalasz się znaleźć setkom rekruterów i możesz otrzymywać propozycje współpracy bezpośrednio na skrzynkę mailową. Co ważne możesz w swoim profilu umieścić informację o niepełnosprawności i jej stopniu i dzięki temu, jeśli  ktoś się z Tobą skontaktuje, to wiesz już, że wie o tym i to akceptuje. Unikasz więc niekiedy trudnej czy kłopotliwej konieczności tłumaczenia tego, że posiadasz orzeczenie.

komputer

Sprawniwpracy.pl

Ten polski serwis poświęcony jest promowaniu ofert pracy wśród osób niepełnosprawnyOsoby niepełnosprawne na polskim rynku pracyW 2011 roku w Polsce żyło 4,7 mln osób niepełnosprawnych. Stopa bezrobocia wśród nich wynosiła 19,2%ch i łączeniu ich z pracodawcami. W serwisie zarówno pracodawcy mogą zamieścić ogłoszenie (co ważne, kierowane bezpośrednio do osób niepełnosprawnyOsoby niepełnosprawne na polskim rynku pracyW 2011 roku w Polsce żyło 4,7 mln osób niepełnosprawnych. Stopa bezrobocia wśród nich wynosiła 19,2%ch) ale również osoba niepełnosprawnaOsoby niepełnosprawne na polskim rynku pracyW 2011 roku w Polsce żyło 4,7 mln osób niepełnosprawnych. Stopa bezrobocia wśród nich wynosiła 19,2% może założyć profil w Strefie Kandydata. Dodatkowo, serwis oferuje status Kandydata Rekomendowanego, czyli takiego, który jest godny polecenia do  pracy. Można go uzyskać korzystając z takich aktywności proponowanych przez Centra Integracja jak między innymi wsparcie doradców zawodowych poradnictwo psychologiczne lub udział w szkoleniach zawodowych.

architekt

Grupy Facebook

Czy wiesz, ze w popularny serwisie społecznościowym Facebook istnieją grupy zrzeszające osoby zainteresowane zatrudnianiem osób niepełnosprawnyOsoby niepełnosprawne na polskim rynku pracyW 2011 roku w Polsce żyło 4,7 mln osób niepełnosprawnych. Stopa bezrobocia wśród nich wynosiła 19,2%ch? Są to grupy, na których ogłaszają się pracodawcy, dla których ważne jest, by kandydat do pacy – poza kompetencjami – posiadał również orzeczenie o niepełnosprawności. Na takich grupach możesz ogłosić swoją gotowość do pracy bądź – dzięki temu że do nich dołączysz – reklama pracodawców z ofertami pracy, będzie też trafiać do ciebie. Poza ogólnymi grupami:

Niektóre miasta mają swoje lokalne grupy – warto ich poszukać.

facebook

To, co jest ważne przy byciu bierny kandydatem i wykorzystaniu powyższych narzędzi to fakt, że w zasadzie pracujesz nad ich stworzeniem jedynie raz (plus ewentualne poprawianie i uzupełnianie profili). Nie trzeba jednak stale poświęcać na to wiele czasu. Wystarczy jedynie wtedy, kiedy coś zmieni się w naszym życiu zawodowym uzupełnić informację. To inwestycja (czasu), która działa przez cały czas!