3 miejsca, gdzie niepełnosprawny może zostać biernym kandydatem do pracy
26 maja 2016Aktywny czy bierny? Osoby niepełnosprawne, ze względu na większe trudności ze znalezieniem pracy nie powinny rezygnować z bycia aktywnymi kandydatami na rynku pracy, ale nie oznacza to, że nie warto pomyśleć również o tym, jak dać się znaleźć pracodawcy, który poszukuje pracownika o konkretnych kompetencjach. Jak zostać biernym kandydatem, którego pracodawca może znaleźć sam?
Aktywny kandydat to taki, który sam szuka pracy – wysyła CV, wyszukuje potencjalne firmy i sam wysyła do nich aplikację, chodzi na Targi Pracy i bezpośrednio dociera do firm. Taki kandydat to dla pracodawcy ułatwienie, bo daje jasny sygnał, że jest zainteresowany pracą.
Nie zawsze jednak to my znajdujemy pracę – niekiedy praca znajduje nas. Dzieje się tak wtedy, kiedy informacje o nas, naszym doświadczeniu oraz tym, że potencjalnie możemy być zainteresowani pracą bądź współpracą, trafią w ręce osoby, która poszukuje pracownika. Wtedy stajemy się kandydatem biernym, czyli taki, który sam nie szuka, a jednak zostaje znaleziony. Niestety, by tak się stało, nie wystarczy pobożne życzenie. Trzeba szczęściu (i potencjalnemu pracodawcy lub rekruterowi) nieco pomóc. W końcu gdzieś musi nas znaleźć. Jak to zrobić i jakie narzędzia warto wykorzystać?
LinkedIn – międzynarodowy serwis kariery
LinkedIn to serwis, który działa na cały świecie. Skupia profesjonalistów zainteresowanych rozwojem własnej kariery, ale co ważniejsze, skupia wielu rekruterów oraz firm doradztwa personalnego, szefów i przedstawicieli działów HR, którzy za pomocą tego serwisu szukają pracowników. Tworzenie profilu jest zupełnie bezpłatne, a dzięki temu, pozwalasz się znaleźć setkom rekruterów i możesz otrzymywać propozycje współpracy bezpośrednio na skrzynkę mailową. Co ważne możesz w swoim profilu umieścić informację o niepełnosprawności i jej stopniu i dzięki temu, jeśli ktoś się z Tobą skontaktuje, to wiesz już, że wie o tym i to akceptuje. Unikasz więc niekiedy trudnej czy kłopotliwej konieczności tłumaczenia tego, że posiadasz orzeczenie.
Sprawniwpracy.pl
Ten polski serwis poświęcony jest promowaniu ofert pracy wśród osób niepełnosprawny
Grupy Facebook
Czy wiesz, ze w popularny serwisie społecznościowym Facebook istnieją grupy zrzeszające osoby zainteresowane zatrudnianiem osób niepełnosprawny
Niektóre miasta mają swoje lokalne grupy – warto ich poszukać.
To, co jest ważne przy byciu bierny kandydatem i wykorzystaniu powyższych narzędzi to fakt, że w zasadzie pracujesz nad ich stworzeniem jedynie raz (plus ewentualne poprawianie i uzupełnianie profili). Nie trzeba jednak stale poświęcać na to wiele czasu. Wystarczy jedynie wtedy, kiedy coś zmieni się w naszym życiu zawodowym uzupełnić informację. To inwestycja (czasu), która działa przez cały czas!