„Nie dostałem pracy, bo jestem niepełnosprawny!” Pracowniku z niepełnosprawnością nie bojkotuj swojej kariery
20 maja 2016„Dlaczego nie dostałem pracy? Na pewno dlatego, że jestem niepełnosprawny
Osoby pełnosprawne szukając powodów braku otrzymania zatrudnienia, często winę upatrują w*:
- Braku znajomości (44%),
- Silnej konkurencji (lepiej doświadczeni kandydaci – 24%),
- Braku spełniania wszystkich kryteriów (10%),
- Słabym zaprezentowaniu się na rozmowie kwalifikacyjnej (10%),
- Zbyt wysokich oczekiwaniach finansowych (9%)
Dla osób niepełnosprawny
Jakie błędy popełniają osoby niepełnosprawne w ocenie powodów odrzucenia ich kandydatury w procesie rekrutacji?
Niedostrzeganie błędów w aplikacji – literówki, złe formatowanie czy niedopasowanie CV do oferty pracy to błędy, które zdarzają się wszystkim – i pełnosprawnym i niepełnosprawny
Niedostrzeganie błędów w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej – kłamstwo podczas rozmowy kwalifikacyjnej, brak umiejętności zaprezentowania siebie, roszczeniowa postawa, nieodpowiednie pierwsze wrażenie, nieodpowiedni strój to błędy, które również popełniają obie strony. Warto po rozmowie kwalifikacyjnej przemyśleć własne odpowiedzi i zachowanie osoby rekrutującej – czy na pewno zrobiliśmy wszystko jak należy?
Brak kwalifikacji – w trakcie spotkania rekrutacyjnego, prowadzący spotkania zadaje pytania by zdiagnozować potencjale umiejętności i kompetencje kandydata. Może się okazać że tych, których oczekuje, kandydat nie posiada. Warto zatem po każdym spotkaniu zastanowić się nad tym, z których pytań wybrnęliśmy śpiewająco, a które obnażyły nasze braki kompetencyjne. Może warto popracować nad dodatkowymi kompetencjami? Poszerzyć wiedzę lub spróbować zdobyć dodatkowe doświadczenie?
Oczekiwania finansowe – z jednej strony pracodawca zatrudniając osobę niepełnosprawną może starać się o dofinansowanie do wynagrodzenia. Z drugiej, osoba niepełnosprawna
Roszczeniowość – nie bez znaczenia pozostaje też postawa kandydata Bywa, że osoby niepełnosprawne zamiast negocjować z pracodawcą i próbować wypracować wspólny kompromis, już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej stawiają żądania dotyczące warunków pracy. Nie chodzi o to, by rezygnować z przywilejów czy koniecznych udogodnień w pracy ale o formę przedstawienia oczekiwań. Kandydat, który powie, że do efektywnej pracy jest mu potrzebne np. specjalne krzesło i dopyta o taką możliwość, będzie inaczej potraktowany niż pracownik, który przedstawi „listę wymagań” na pierwszym spotkaniu, dodatkowo podpierając się przepisami, które nakazują pracodawcy dostosowanie stanowiska pracy.
Oczywiście trudno szacować ile faktycznie rezygnacji z osób niepełnosprawny
*Badanie serwisu pracy Praca.pl 2015 r.