Niepełnosprawność bez przeszkód

Niezwykli niepełnosprawni w pracy marzeń

22 kwietnia 2016

Niepełnosprawność nie musi przeszkadzać w spełnianiu ambicji zawodowych. Oto historie osób, które mimo trudności – na pierwszy rzut oka nie do pokonania – dopięły swego i wykonują zawody swoich marzeń.

Mariusz Kędzierski – artysta grafik bez rąk

Mariusz urodził się z wadą genetyczną górnych kończyn. Jak sam mówi, kluczem do jego sukcesu okazał się upór i wytrwałość. Popularność zyskał po tym, jak serwis naszaswidnica.pl wyemitował reportaż o artyście bez rąk. Mariusz tworzy niezwykle realistyczne portrety i obrazy martwej natury, udowadniając tym, że nie ma rzeczy niemożliwych. Jego prace możecie obejrzeć na facebookowym fan page’u MariuszKedzierskiArt.

Sudha Chandran – tancerka bez nogi

Sudha Chandran straciła nogę w wieku 16 lat. Mimo to nie porzuciła marzeń o byciu tancerką i nauczyła się tańczyć z protezą (tzw. Jaipur foot – tania, gumowa proteza zaprojektowana w Indiach). Od czasu wypadku zagrała w kilkunastu filmach muzycznych (Bollywood). W jednym („Mayuri”) – samą siebie. Sudha Chandran nadal tańczy i inspiruje niepełnosprawne osoby do walki o swoje marzenia.

Aimee Mullins – sprinterka z protezą obu nóg

Kolejny przykład pokonywania ograniczeń to Aimee Mullins. Sprinterka, aktorka i aktywistka. Ma amputowane obie nogi ze względu na wrodzone zaburzenie genetyczne (hemimelia). W 1996 roku, startując na paraolimpiadzie, pobiła rekord świata. Po zakończeniu sportowej kariery została aktorką, a magazyn „People” umieścił ją na liście najpiękniejszych 50 osób świata.

Mandy Harvey – niesłysząca wokalistka i pianistka

Mandy zaczynała karierę muzyczną jako piosenkarka jazzowa. W młodości przeszła infekcję ucha i od tej pory stopniowo traciła słuch. Kiedy zaczęła studia, słyszała jednak jeszcze na tyle dobrze, by mieć nadzieje na spełnienie marzeń. Niestety, zanim ukończyła pierwszy rok, nagle straciła słuch niemalże całkowicie. Po roku depresji podniosła się z niej i zaczęła wykorzystywać zdobyte wcześniej kompetencje muzyczne do rozwijania umiejętności gry na pianinie. Obecnie słyszy dźwięki jedynie powyżej 110 decybeli, ale nadal „czuje” muzykę i gra. W 2009 roku wydała debiutancki album „Smile”.

Daryl Hannah – aktorka z autyzmem

Daryl znamy z takich filmów jak „Blade Runner”, „Stalowe magnolie” czy „Roxanne”. Zagrała w kilkudziesięciu pełnometrażówkach i serialach i jest jedną z najbardziej rozpoznawanych amerykańskich aktorek. Jest też autystykiem. Wprawdzie o dość łagodnym spektrum, ale jednak z zaburzeniami umiejętności społecznych – które, chcąc grać w filmach, musiała pokonać.