O tym, kiedy warto w CV umieścić informację o niepełnosprawności, pisaliśmy już na łamach naszego serwisu. Pozostaje jeszcze pytanie „jak pisać”, kiedy się już na to decydujemy. O czym pamiętać, pisząc o niepełnosprawności w CV, i jakie informacje zawrzeć, by fakt ten nie stał się przeszkodą dla pracodawcy (a nawet mógł stać się zaletą)?
Myśl jak pracodawca – co jest ważne przy zatrudnieniu osoby niepełnosprawnej?
Dla pracodawcy najważniejsze są dwie opcje: czy osoba ta będzie równie efektywna w pracy, jak osoba zdrowa oraz czy zatrudnienie niepełnosprawnego nie niesie ze sobą dodatkowych utrudnień. Wysyłając CV, warto zatem zadbać o to, by te wątpliwości pracodawcy rozwiać i dodatkowo pokazać korzyści, jakie będzie mieć on z zaproszenia nas na spotkanie rekrutacyjne.
Nomenklatura – czyli niezdolność do pracy czy stopień umiarkowany?
Osoba niepełnosprawna
Lekki, umiarkowany, znaczny – czy takie pojęcia wpisywać w CV? Jeśli decydujemy się pisać o niepełnosprawności, to warto to zrobić, ale koniecznie z wyjaśnieniem. Pozostawianie samej informacji o posiadanym „umiarkowanym stopniu niepełnosprawności” bez wyjaśnienia o jakiego rodzaju niepełnosprawność chodzi, może być dla pracodawcy niezrozumiałe. Pamiętajmy, że osobom pełnosprawnym niepełnosprawność kojarzy się przede wszystkim z upośledzeniem motoryki (wózek inwalidzki) lub problemami ze wzrokiem (problemy sensoryczne). To zaś rodzi przekonania na temat trudności, jakie taka osoba może mieć w pracy. Aby uniknąć stereotypowego myślenia i uprzedzeń, najlepiej wyjaśnić charakter niepełnosprawności. Mało który pracodawca wie, że choroby układu oddechowego i krążenia to druga najczęstsza przyczyna orzekania o niepełnosprawności w Polsce.
Dodatkowe informacje na temat niepełnosprawności
Dla pracodawcy ważna jest efektywność pracy i ewentualne koszty doposażenia stanowiska pracy. Dlatego pisząc o niepełnosprawności, warto napisać o tym, jakie znaczenie dla pracy ma określona forma czy charakter niepełnosprawności. Przykładowo, jeśli kandydat ma problemy ze wzrokiem, ale jest w stanie pracować ze zwykłym monitorem (i potrzebuje jedynie odpowiednio większego ekranu), to warto napisać, że niepełnosprawność nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji w zakresie zajmowanego stanowiska pracy.
Informacja o dofinansowaniu
Oczywiście żadna osoba niepełnosprawna
-
Piotrek Ząbecki