Niepełnosprawność bez przeszkód

Jak pisać o niepełnosprawności w CV?

16 marca 2016

O tym, kiedy warto w CV umieścić informację o niepełnosprawności, pisaliśmy już na łamach naszego serwisu. Pozostaje jeszcze pytanie „jak pisać”, kiedy się już na to decydujemy. O czym pamiętać, pisząc o niepełnosprawności w CV, i jakie informacje zawrzeć, by fakt ten nie stał się przeszkodą dla pracodawcy (a nawet mógł stać się zaletą)?

Myśl jak pracodawca – co jest ważne przy zatrudnieniu osoby niepełnosprawnej?

Dla pracodawcy najważniejsze są dwie opcje: czy osoba ta będzie równie efektywna w pracy, jak osoba zdrowa oraz czy zatrudnienie niepełnosprawnego nie niesie ze sobą dodatkowych utrudnień. Wysyłając CV, warto zatem zadbać o to, by te wątpliwości pracodawcy rozwiać i dodatkowo pokazać korzyści, jakie będzie mieć on z zaproszenia nas na spotkanie rekrutacyjne.

Nomenklatura – czyli niezdolność do pracy czy stopień umiarkowany?

Osoba niepełnosprawnaOsoby niepełnosprawne na polskim rynku pracyW 2011 roku w Polsce żyło 4,7 mln osób niepełnosprawnych. Stopa bezrobocia wśród nich wynosiła 19,2% może posiadać orzeczenie o częściowej bądź całkowitej niezdolności do pracy. Tej informacji w CV lepiej nie podawać wcale. Dlaczego? Z prostej przyczyny – większość pracodawców działających na otwartym rynku pracy nie wie, z czym wiąże się pełna niezdolność do pracy. Mogą uznać, że oznacza to zakaz jej świadczenia – zatem CV takiej osoby wyląduje w koszu. Częściowa niezdolność do pracy również może budzić wątpliwości.

Lekki, umiarkowany, znaczny – czy takie pojęcia wpisywać w CV? Jeśli decydujemy się pisać o niepełnosprawności, to warto to zrobić, ale koniecznie z wyjaśnieniem. Pozostawianie samej informacji o posiadanym „umiarkowanym stopniu niepełnosprawności” bez wyjaśnienia o jakiego rodzaju niepełnosprawność chodzi, może być dla pracodawcy niezrozumiałe. Pamiętajmy, że osobom pełnosprawnym niepełnosprawność kojarzy się przede wszystkim z upośledzeniem motoryki (wózek inwalidzki) lub problemami ze wzrokiem (problemy sensoryczne). To zaś rodzi przekonania na temat trudności, jakie taka osoba może mieć w pracy. Aby uniknąć stereotypowego myślenia i uprzedzeń, najlepiej wyjaśnić charakter niepełnosprawności. Mało który pracodawca wie, że choroby układu oddechowego i krążenia to druga najczęstsza przyczyna orzekania o niepełnosprawności w Polsce.pracodawca

Dodatkowe informacje na temat niepełnosprawności

Dla pracodawcy ważna jest efektywność pracy i ewentualne koszty doposażenia stanowiska pracy. Dlatego pisząc o niepełnosprawności, warto napisać o tym, jakie znaczenie dla pracy ma określona forma czy charakter niepełnosprawności. Przykładowo, jeśli kandydat ma problemy ze wzrokiem, ale jest w stanie pracować ze zwykłym monitorem (i potrzebuje jedynie odpowiednio większego ekranu), to warto napisać, że niepełnosprawność nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji w zakresie zajmowanego stanowiska pracy.

Informacja o dofinansowaniu

Oczywiście żadna osoba niepełnosprawnaOsoby niepełnosprawne na polskim rynku pracyW 2011 roku w Polsce żyło 4,7 mln osób niepełnosprawnych. Stopa bezrobocia wśród nich wynosiła 19,2% nie chce, by sam fakt niepełnosprawności był najważniejszym kryterium zatrudnienia. Nie można jednak zapominać o tym, że dla pracodawców redukcja kosztów to ważny element prowadzenia biznesu. Dlaczego zatem tego nie wykorzystać? Pamiętajmy, że wielu przedsiębiorców nie ma pojęcia, jak działają dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnyOsoby niepełnosprawne na polskim rynku pracyW 2011 roku w Polsce żyło 4,7 mln osób niepełnosprawnych. Stopa bezrobocia wśród nich wynosiła 19,2%ch. Nie wiedzą, co i ile mogą zyskać. Warto zatem w treści listu motywacyjnego bądź e-maila umieścić krótką informację o tym, jakie korzyści finansowe może z zatrudnienia czerpać pracodawca. Robimy to na samym końcu wiadomości bądź listu motywacyjnego (nie w CV), dyskretnie, ale wyraźnie. Sensowną opcją jest np. odesłanie pracodawcy do informacji o dofinansowaniu zawartej na stronie internetowej PFRON-u.

 

  • Piotrek Ząbecki

    Ja bardzo zwracam uwagę i przykładam się do tworzenia swojego CV, bo wiem jak bardzo na to patrzą przy rekrutacji. Niestety ludzie to wzrokowcy i nawet przy CV wygląd ma znaczenie. Swoje CV tworzę z kreatorem szybkie CV, bo jest bardzo prosty w użyciu, przejrzysty i wygląda dobrze 😉