Czy wpisywać w CV posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności? Informować o tym pracodawcę już na etapie przesłania aplikacji czy jednak ukryć tę informację?
W Polsce nie ma przepisów, które nakazywałyby osobie niepełnosprawnej umieszczanie w CV informacji o posiadaniu orzeczenia o niepełnosprawności, jej rodzaju i stopniu. Decyzja o tym, czy ujawnić taką informację czy nie, należy zatem do kandydata. Kiedy ujawniać taką informację a kiedy lepiej ją pominąć? I jak pisać w CV o niepełnosprawności?
Kiedy nie pisać w CV o niepełnosprawności
Wtedy, kiedy jej posiadanie nie ma najmniejszego wpływu na sposób wykonywania obowiązków oraz pracę i funkcjonowanie w firmie. Przykładowo, jeśli starasz się o pracę zdalnego programisty i jeździsz na wózku, to twoja niepełnosprawność nie ma znaczenia w kontekście tego w jaki sposób będziesz wykonywać swoją pracę. Umieszczenie informacji o niepełnosprawności może zaś zniechęcić pracodawcę do kontaktu. Zwłaszcza takiego, który z osobami niepełnosprawny
Kiedy pisać w CV o niepełnosprawności?
W większości przypadków warto napisać w CV o posiadaniu orzeczenia. Rób to zwłaszcza wtedy, kiedy:
- Wymagasz specjalnie dopasowanego stanowiska pracy,
- Koniecznym są pewne udogodnienia w biurze (np. winda),
- Twoja niepełnosprawność może mieć wpływ na sposób wykonywania obowiązków,
- Będziesz mieć kontakt z klientami, kontrahentami, osobami zewnętrznymi względem firmy,
- Chcesz pracować w mniejszym wymiarze godzin,
- Twoja niepełnosprawność może mieć wpływ na sposób funkcjonowania pracowników w biurze czy zakładzie pracy
Ryzyko i plusy ujawniania niepełnosprawności w CV
Z umieszczaniem informacji o niepełnosprawności w CV wiąże się oczywiście ryzyko związane z tym, że pracodawca nie będzie chciał takiej osoby zatrudnić. Może to wynikać z wielu aspektów – lęku, złych doświadczeń, braku wiedzy, mitów na temat niepełnosprawności w które wierzy. Mimo tego, nie umieszczenie tej informacji w CV – choć może zapewnić nam spotkanie rekrutacyjne, do którego normalnie by nie doszło – ma następujące minusy:
- Jeśli informację o niepełnosprawności trzeba będzie ujawnić (bo wymaga tego charakter pracy) bądź po prostu jest widoczna, pracodawca i tak się dowie, to zatajenie tego faktu może zostać ocenione jako próba kłamstwa.
- Jeśli pracodawca nie chce zatrudniać osoby niepełnosprawnej, to i tak jej nie zatrudni (niezależnie od tego, jak świetnie wypadnie ona na rozmowie rekrutacyjnej).
Ujawnienie informacji o niepełnosprawności w CV – zwłaszcza w sytuacji kiedy ma ona wpływ na pracę bądź zamierzamy korzystać ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy dla osób niepełnosprawny